חקלאות עירונית

מהי חקלאות עירונית יצרנית?


בהמשך להגדרת המושג "חקלאות עירונית", ההגדרה של "יצרנית" מתייחסת לשיטה לייצור תוצרת חקלאית מקומית בקנה מידה רחב, תוך תפיסת ערכי קיימות - מתן מענה לאתגרים הסביבתיים, שיתוף הציבור, טיפוח תחושת הקהילתיות ואספקת מקורות תעסוקה מגוונים. המודל מבוסס על טכנולוגיות יצרניות מתקדמות בעלות היתכנות כלכלית העולה על החקלאות הקונבנציונאלית שנמצאת רחוק ממרכזי האוכלוסייה. לעומתה, החקלאות העירונית היצרנית, נחשפת לעיניי תושבי העיר כחלק בלתי נפרד מהנוף העירוני, ובכך מסייעת בהובלת שינוי תפיסתי בתחומי החינוך, הבריאות והתרבות.
מהי חקלאות עירונית (Urban Farming)?


צורה של הנגשת מזון שגדל קרוב לצלחת באזורים אורבניים ומיושבים. אין זה הכרח לגדל צמחים בתוך ערים על מנת להשתייך להגדרה, אבל כן במקום בו מתגוררים אנשים. ההגדרה שמה דגש בולט על קירוב גידול המזון לצלחתו של התושב. חקלאות עירונית היא לא רק החקלאות עצמה- גידול הצמחים- אלא גם התייחסות לכך שהיא חלק מתשתית מזון עירונית שלמה הכוללת גידול, עיבוד והפצה של אותו המזון במערכת העירונית.
מה חשיבותה של חקלאות עירונית יצרנית?


על פי הדיווחים של ארגוני מזון בינלאומיים, בעשורים הקרובים צפוי משבר מזון עולמי עקב חוסר היעילות של המערכת החקלאית העולמית, המנצלת יתר על המידה את משאבי הטבע כדי לתמוך בקצב הגידול הגדל בצורה אקספוננציאלית לגידול של האוכלוסייה העולמית. אחד הפתרונות המשמעותיים המוצעים כיום לבעיה הוא לוקליזציה של גידול המזון - גידול מזון מקומי. מכאן שחקלאות עירונית יצרנית היא הפיתרון המתאים לבעיה המוצגת כתהליך החוסך בזבוז מזון. בנוסף, זה תורם להפחתה משמעותית בפליטת גזי החממה, חוסך בעלויות זיהום והובלה, מקטין את עלות המזון הטרי ומאפשר גישה למזון עם ערכים תזונתיים לטווח הארוך. לצד כל היתרונות הבריאותיים והסביבתיים, מודל החקלאות העירונית מבוסס על שינוי חברתי משמעותי. שינוי זה נובע משינויים בהרגלים של צריכת המזון וכן מיישום הכשרה של אזרחים לגדל את המזון שלהם באמצעות טכנולוגיות שיעזרו להם להתקדם לאורח חיים בר-קיימא. החברה לחקלאות עירונית הוקמה מתוך חזון זה, המאמין כי חקלאות עירונית היא כלי לחיזוק הקהילות המחולשות והפריפריה החברתית.
איזו שיטה היא היעילה ביותר לחקלאות עירונית יצרנית?


החידוש הטכנולוגי העומד בבסיס החקלאות העירונית היצרנית הוא טכניקת המצע המנותק מהקרקע, אשר מאפשרת גידול ועיבוד של תוצרת חקלאית מקומית בתוך המרחב העירוני בלא תלות עונתית במזג האוויר. טכנולוגיה זו מאפשרת ניצול מקסימלי של שימוש בשטחים לא מנוצלים בעיר, כדוגמת גידול מזון על גגות או על דפנות של מבנים קיימים.
רגע! איך כל זה קשור להידרופוניקה?


נמצא כי הידרופוניקה היא הטכנולוגיה האופטימלית לגידול תוצרת חקלאית בעיר. היא מבוססת על זרימה עדינה ומתמדת של מים במערכת סגורה, וכך מאפשרת גידול כמות מקסימלית של תוצרת חקלאית במינימום משאבים, ובבקרת איכות תוצרת מהגבוהות בעולם. בשיטה זו מותקנת מערכת שבאמצעותה ניתן לגדל תוצרת מנותקת מהקרקע, ללא שימוש באדמה כלל, צמצום של עד כ- 60% בחומרי דישון וללא צורך בחומרי הדברה כימיים רעילים (100% צמצום בחומרי הדברה).
אילו צמחים ניתן לגדל במערכת הידרופונית?


הכל! פשוט ככה. החל מעשבי תבלין, עצים ואפילו קקטוסים. כמובן שיש לקחת בחשבון את גודל וסוג המערכת שבה מגדלים את הצמחים ולהתאימה לגודלם וסוגם של הצמחים. זאת על מנת לאפשר לצמחים את הסביבה האופטימלית לגדילה והתאמה למשקל וגובה שונים.
אילו תנאים צריכים צמחים הידרופוניים?


כל הצמחים צריכים את אותם התנאים: שמש, אוויר, מים ואוכל. לכן, אין הבדל בין גידולים שגדלים במערכות הידרופוניות לבין גידולים באדמה, כיוון ששני סוגי הגידולים צריכים בדיוק את אותם 4 התנאים המפורטים מעלה. באדמה דשנה מספקים לצמחים את התנאים בצורה מסוימת- האדמה היא כמו ספוג עם חומרי הזנה לצמח. לעומת זאת, במערכת הידרופונית, מצע הגידול הוא אחר- מים או חומרים סופגי לחות ויש להוסיף חומרי הזנה בנוסף. כיום, בחקלאות הקונבציונאלית, מספקים לגידולים באדמה את המים ואת חומרי ההזנה (דשן) בצורה מלאכותית.
צריך להעביר את הגידול בשלב מסוים לאדמה?


לא, אין בכך צורך. האדמה משמשת כמצע גידול, בדיוק כמו שהמים הם מצע גידול במערכות ההידרופוניות. לרוב, הצמחים במערכות ההידרופוניות מקבלים תנאים טובים, מדוייקים וזמינים יותר מצמחים באדמה, לכן המעבר לאדמה עלול לפגוע בהם.
מהם היתרונות של חקלאות הידרופונית מול חקלאות קונבציונאלית (גידול באדמה)?


ראשית, כאשר עוסקים בחקלאות עירונית יצרנית ורוצים לגדל על גגות של בתים ובניינים, משקלם של מתקני האדמה הנושאים את הצמחים יהווה אתגר לחקלאים העירוניים. גידול על פני מים במערכות חלולות וקלות משקל במקום באדמה - הוא הפתרון הזמין לקושי זה. יתרון נוסף עוסק בחסכון של מים. מערכת הידרופונית מאפשרת שימוש בכמות מים מינימלית, ובשל היותה מערכת סגורה, היא חוסכת עד כ-99% מהמים הדרושים לחקלאות קונבנציונאלית. שאר היתרונות מתייחסים להיבטים של הצמחים עצמם; הצמחים במערכת ההידרופונית ניזונים מתמיסת מזון המועברת בבקרה אוטומטית ומדויקת לפי דרישת הצמחים. כלומר, בצורה פשוטה וקלה, ניתן לדעת בכל רגע נתון את הטמפרטורה של מצע הגידול, כמות המינרלים והוויטמינים ומידת חומציות המים. לפי הנתונים המתקבלים, יוצרים את התנאים האופטימיליים ביותר עבור הצמחים. ה"תקשורת" המדויקת עם הצמחים דרך המערכת ההידרופונית יוצרת גידולים חזקים וטעימים יותר. הצמחים החזקים מתמודדים בהצלחה רבה עם מזיקים למיניהם שאינם מצליחים להחליש את הצמחים, כך שאין צורך בהדברה.
גידולים הידרופונים הם אורגנים?


הגדרת מזון אורגני מתייחסת לשימוש בחומרי הדברה ודישון העומדים בתקנים מסויימים. חקלאי העומד בתנאים האלו, מקבל אישור לכך שהגידולים שלו אורגניים. במערכות הידרופוניות ניתן לגדל בצורה אורגנית, וניתן לגדל בצורה לא אורגנית.
תוצרת עירונית נחשבת יקרה יותר מתוצרת בסופרמרקט?


התשובה לשאלה זו כמובן תלויה באיזו חברה קונים את התוצרת העירונית. אנו מאמינים כי ניתן לספק תוצרת חקלאית עירונית אשר זולה באופן משמעותי מהמחירים שאנו משלמים בסופרמרקט עבור תוצרת מאיכות זהה.
חייבים לקנות מערכת הידרופונית או שקיימת אופציה אחרת לגידול מקומי?


היום, רוב המערכות ההידרפוניות הקיימות בשוק הישראלי, הן מערכות פשוטות להבנת המבנה שלהן וניתן להרכיבן לבד בבית. ניתן להשתמש בחלקים קיימים, וניתן גם לעצב מערכת מחומרים פשוטים יותר שזמינים בכל בית ורחוב.הטכניקה ההידרופונית צריכה להיות זהה, אך המערכת עצמה גמישה לחלוטין במבנה ובחומרים המרכיבים אותה. לכן, אין צורך ואין זה הכרחי לקנות מערכת הידרופונית שלמה.
אני רוצה לגדל בבית, איך מתחילים?


קודם כל, זה רעיון מצוין!. השלב הראשון הוא פשוט לגלוש באינטרנט. קיימים אתרים רבים המעלים סרטוני הדרכה ומידע כיצד לגדל צמחים במערכת הידרופונית. ניתן לחפש לפי סוג מסויים של מערכת ושל גידולים, וכך ללמוד אילו תנאים כל צמח צריך ואיך לספק זאת. אם אתם מעדיפים לגדל צמחים באדמה, חפשו סרטונים המתאימים לאופן גידול זה, החל משלב השתילה ועד התחזוק השוטף. לא הסתדרתם, אנא פנו אלינו ואנחנו נכווין אתכם. בנוסף למידע הרב הנמצא באתרים השונים, כולל באתר של החברה לחקלאות עירונית, אתם מוזמנים להגיע לאחת מהסדנאות וההרצאות שלנו על מנת להעמיק את הידע בתחום.
אנחנו משפחה של 5 נפשות, איזו מערכת הידרופונית תתאים לנו?


כל משפחה צורכת מזון בצורה, בהרכב ובכמות אחרת- שורשים, תבלינים, ירוקים, ירקות, פירות וכד'. לכן, תחילה יש להגדיר את הסוג והכמות של המזון הנצרך בבית. לאחר שנבין את אופי הצריכה, יהיה ניתן לחזות את הכמות הנדרשת ואת סוג המזון. כך נוכל להתאים בצורה הטובה ביותר את המערכת לצורך של אותה משפחה.

האקדמיה לחקלאות עירונית - סדנאות, פעילויות

אתם עושים סדנאות פרטיות?


כן, אנחנו עושים סדנאות, הרצאות, סיורים, קורסים ופעילויות הקשורות לגידול מזון בתוך העיר, חקלאות עירונית ותחום ההידרופוניקה בכלל. ניתן להתאים את התכנים לכל סוגי הקהלים. ספרו לנו על מה חשבתם ואנחנו נארגן עבורכם את הפעילות המתאימה ביותר.
האתר לא עובד לי, איך אפשר לקנות בחנות או להירשם לסדנאות?


אפשר לדבר איתנו באחת מדרכי יצירת קשר המפורטים למעלה ונשמח לסייע לך.
האם אתם מקיימים סדנאות גם לחברות עסקיות?


כן, אנחנו מקיימים פעילויות לעובדי חברות, צוותי עובדים ולמנהלים בכירים. תוכלו להגיע אלינו לאחד מהמתחמים החקלאיים שלנו הנמצאים בתל אביב או שאנחנו נגיע עד אליכם למשרד עם פעילות שתתאים בול לעובדים שלכם.
האם ניתן להזמין הדרכה באנגלית? האם קיימים סדנאות/קורסים באנגלית?


כן, אנחנו מעבירים סדנאות ומדריכים באנגלית ובשפות רבות נוספות. נסו אותנו (: נוכל להתאים גם את תוכן הסדנה לסוג הקבוצה- סטודנטים, אדריכלים, פודיז, הגיל השלישי ועוד.
השעות של הסדנאות המוצעות באתר לא נוחות לי, האם ניתן לקבוע במועדים שונים?


שעות הסדנאות שלנו נקבעות בהתאם לביקוש, אך על מנת להבטיח שכולם יוכלו לצפות בהם אנחנו דואגים להקליט אותם ולשלוח אל המנויים בתום כל סדנא. ככה תוכלו תמיד לחזור ולראות את הסדנא בכל שעה שנוח לכם (:
רכשתי מנוי לסדנאות אונליין, איך אפשר לבחור ולהירשם לסדנאות?


כאן אפשר ללמוד איך מצטרפים לסדנה אחרי שכבר נרכש מנוי: https://youtu.be/hLZMXuQSFkM

שאלות פופולריות

יש לי גינה קהילתית בשכונה, אתם יכולים לעזור לי עם זה?


באתר שלנו קיים מידע רב אודות גינות קהילתיות ואיך לעשות את זה בעצמכם. מעבר לכך, אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתנו. שלחו לנו מייל עם הפרטים שלכם ונשמח לעזור בכל דרך שנוכל.
החברה לחקלאות עירונית היא עמותה? ומה אתם רוצים לקדם?


החברה לחקלאות עירונית הוא ארגון ללא כוונות רווח ומטרתנו היא לקדם את תחום החקלאות העירונית בישראל, כדי לאפשר לכלל הציבור לצרוך מזון איכותי במחיר השווה לכל כיס.
איך אפשר ליצור איתנו קשר?


אנחנו זמינים עבורך בדרכים הבאות: מייל- info@urbanfarming.org.il וואטסאפ- 050-9367866 כתבו לנו בפייסבוק - החברה לחקלאות עירונית ואינסטגרם - urban_farming_israel
מהן שעות הפעילות של החברה?


אנחנו זמינים בימים א'-ה' בשעות 10:00-18:00. אתם תמיד מוזמנים לכתוב לנו ונענה בשעות הפעילות.
אני רוצה להתנדב / להתמחות אצלכם, איך מתחילים?


בלינק המצורף יש את כל המידע על תוכניות המתמחים והמתנדבים, שם אפשר לכתוב לנו ולהשאיר פרטים ליצירת קשר: www.urbanfarming.org.il/volunteers-and-interns
אני רוצה לתרום, איך ניתן לעשות זאת?


אפשר להשאיר פרטים בלינק המצורף או בכל אחד מדרכי הקשר שלנו הכתובים למעלה ונחזור אליך בהקדם: www.urbanfarming.org.il/donations
אפשרי להזמין את הארגון להקמת חממה הידרופונית בביה"ס שלי?


כן! הארגון מקים פרויקטים מא' ועד ת'. אנחנו מבצעים את ההקמה וגם את התפעול ע"י מורים מטעם העמותה. ניתן גם להכשיר את צוות המורים של ביה"ס. לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר (:
האם אתם מחפשים מדריכים / מורים להצטרף לנבחרת העובדים שלכם?


אנחנו תמיד שמחים לגייס עוד אנשים נפלאים! ניתן להשאיר לנו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם.

חנות ומשלוחים

תוך כמה זמן אקבל משלוח מהאתר?


עד 14 ימי עסקים למשלוח עד הבית. אפשר גם להגיע אלינו לפרויקט בתל אביב לאיסוף עצמי מהמקום - בתיאום מראש.
מה עלות המשלוח?


משלוח לת"א – 45 ₪ משלוח בין חדרה לגדרה- 59 ₪. משלוח מעבר לחדרה או גדרה- 69 ₪.

Common questions

(For English please scroll down)

What is Urban Agriculture?


Simply put, Urban Agriculture is growing or producing food in a densely populated urban area. One of the main goals of the company is to bring the food closer to the consumer.
What is Productive Urban Farming?


Following the definition of "urban agriculture," and "manufacturer," it refers to the method of producing local agricultural on a large scale, while taking into account existing values - addressing environmental challenges, public participation, fostering community awareness and providing diverse sources of employment. The model is based on advanced production technologies with economic feasibility that exceeds conventional agriculture, which is far from population centers. In contrast, urban productive agriculture is exposed to the eyes of the city's residents as an inseparable part of the urban landscape, thus helping to lead a conceptual change in the fields of education, health and culture.
What problems does Urban Agriculture solve?


According to the reports of international food organizations, in the coming decades there is a global food crisis expected due to the ineffectiveness of the global agricultural system, which is over-exploiting natural resources to support the exponential growth rate of the world population. One of the most significant solutions currently offered to the problem is the localization of food growth. Hence, productive urban agriculture is the appropriate solution to the problem presented as a process that saves waste of food. In addition, it contributes to a significant reduction in greenhouse gas emissions, saves pollution and transport costs, reduces the cost of fresh food, and enables access to food with longer-term nutritional values. Alongside all the health and environmental benefits, the urban agriculture model is based on significant social change resulting from changes in food consumption habits and the training of citizens to grow their own food using existing technologies that will help them advance to a sustainable lifestyle. The Association for Urban Farming was founded out of this vision that believes that urban agriculture is a tool to strengthen weakened communities.
Which method is most effective for Fourier urban agriculture ?


The technological innovation underlying the productive urban agriculture is the substrate technique, which is detached from the soil and allows the cultivation and processing of local agricultural produce within the urban area without seasonal dependence on the weather. This technology enables maximum utilization of untapped areas in the city, such as growing food on roofs or on the walls of existing buildings.
How does this relate to hydroponics?


It was found that hydroponics is the optimal technology for growing agricultural produce in the city. It is based on a gentle and continuous flow of water in a closed system, thus enabling the maximization of maximum quantities of agricultural produce with minimal resources and quality control of the highest products in the world. The system includes a system that can be used to grow detached products from the ground, without using the soil at all, reducing up to 60% of fertilizer materials and without the need for toxic chemical pesticides (100% reduction in pesticides).
What plants can be grown in a hydroponic system?


Everything! Literally. From herbs, trees and even cacti. Of course, one must consider the size and type of system in which plants are grown and adapted to the size and type of plants. This is in order to allow the plants the optimal environment for growth and adaptation to different weight and height.
What conditions do hydroponic plants need?


All plants need the same conditions: sun, air, water and food. Therefore, there is no difference between crops grown in hydroponic systems and from ones in the soil, since both types of crops need exactly the same four conditions described above. In thick soil they provide the plants with the conditions in a certain way - the soil is like a sponge with nutrients to the plant. In contrast, in a hydrophilic system, the growth medium is water-soluble or moisturizing, and nutrients should be added. Today, in conventional agriculture, the crops and the nutrients are fed artificially.
Do I need to transfer the crops to the soil at some point?


No, that's not necessary. The soil serves as a growth medium, just as water is a growth medium in hydroponic systems. For the most part, the plants in the hydroponic systems receive better, more precise and readily available conditions than plants in the soil, so the passage to the soil may harm them.
What are the advantages of hydroponic agriculture versus conventional?


First, when dealing with productive urban agriculture and want to grow on the roofs of houses and buildings, the weight of the soil facilities carrying the plants will challenge the urban farmers. Growing on water in hollow, lightweight systems instead of in the ground is the solution available to this difficulty. Another advantage is the saving of water. A hydroponic system enables the use of minimal water, and because it is a closed system, it saves up to 99% of the water needed for conventional agriculture. The other benefits relate to aspects of the plants themselves; The plants in the hydroponics system are fed by a food solution that is transferred by automatic and precise control according to the plants' requirements. In other words, in a simple and easy way, it is possible to know at any given moment the temperature of the growth medium, the amount of minerals and vitamins and the degree of acidity of the water. According to the data obtained, create the most optimal conditions for the plants. The precise "communication" with the plants through the hydroponic system produces stronger and more tasty crops. The strong plants successfully cope with various pests that fail to weaken the plants, so there is no need for pesticides
Are the hydroponic crops considered organic?


The definition of organic food refers to the use of pesticides and fertilizers that meet certain standards. A farmer who meets these conditions receives approval that his crops are organic. Hydroponic systems can be grown organically, and can be grown inorganic form.
Is urban produce considered more expensive than supermarket produce?


The answer to this question obviously depends on which company is buying the urban produce. We believe that it is possible to supply urban agricultural produce which is significantly cheaper than the prices we pay in the supermarket for products of the same quality.
Do we must buy a hydroponic system or is there another option?


Today, most of the hydroponic systems available in the Israeli market are simple systems for understanding their structure and can be assembled alone at home. You can use existing parts, and you can also design a system of simpler materials available in every home and street. Hydroponic technique should be the same, but the system itself is completely flexible structure and materials that make up. Therefore, there is no need and it is not necessary to buy a complete hydroponic system.
I want to grow at home, how do I start?


First of all, it's a great idea! The first step is to simply surf the web. There are many sites that upload training videos and information on how to grow plants in a hydroponic system. You can search by a certain type of system and crops, and thus learn what conditions each plant needs and how to provide it. If you prefer to grow plants in the soil, look for videos that are suitable for this growing, from planting to maintenance. if you did not get along, please contact us and we'll guide you. In addition to the extensive information on the various sites, including the site of the company for urban agriculture, you are invited to come to one of our workshops and lectures in order to deepen the knowledge in the field.
We are a family of 5 people. What kind of hydroponic system will suit us?


Each family consumes food in form, composition and in a different quantity - roots, spices, green vegetables, fruits, etc. Therefore, first define the type and amount of food consumed at home. Once we understand the nature of the consumption, it will be possible to predict the required quantity and type of food. So we can best match the system to the needs of that family.
I have a community garden in the neighborhood, can you help me with that?


Our website has a lot of information about community gardens and how to do it yourself. Beyond that, you are always welcome to consult with us. Send us an email with your details and we will be happy to help in any way we can.
Do you do private workshops?


Yes, we do workshops, lectures, tours, courses and activities related to food growing, urban agriculture, and hydroponics within the city. You can customize the content for all audiences. Tell us what you imagined and we will organize the most appropriate activity for you.

 

Frequently asked questions

FAQ